Twój sen ma niską wartość

Możliwość komentowania Twój sen ma niską wartość została wyłączona 6
Twój sen ma niską wartość
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Ups… a właściwie to jak można nastawić budzik na złą godzinę? Jeśli musisz wstać o szóstej rano, to na szóstą musisz nastawić budzik, prawda?

I tak, i nie. Otóż dużo zależy jeszcze od tego, o której godzinie położyłeś się do łóżka poprzedniego dnia, a w związku z tym, w jakiej fazie Twojego snu następuje budzenie. Jeśli brutalnie zostajesz wyrwany z najgłębszej fazy snu, cały nadchodzący dzień spędzisz w półśnie, albo tylko szukać będziesz sposobności do krótszej lub dłuższej drzemki, co może prowadzić do kolejnych nadprogramowych godzin snu.
3. Zła jakość snu.

Możesz spać długo, ale co z tego, jeśli będzie to sen pocięty na fragmenty, przerywany, nafaszerowany wybudzeniami? Fazy snu znów nie mają szans rozwinąć się właściwie i Twoja potrzeba regeneracji organizmu nie jest zaspokojona.

Powody, dla których Twój sen ma niską wartość i podświadomie usiłujesz to sobie rekompensować dodatkowym czasem spędzonym w łóżku mogą być różne, na przykład takie:

Choroba, z której nie zdajesz sobie sprawy, np. szacuje się że kilka procent populacji cierpi na bezdech senny: zatrzymanie oddechu podczas snu. Osoby dotknięte tą dolegliwością nie pamiętają tego po obudzeniu, ale nie zmienia to faktu, że ich sen został mocno nadwyrężony.
Niewłaściwie dobrany materac do spania. Jeśli zasypiasz, a Twój organizm musi zmagać się z nadmiernym uciskiem na niektóre części ciała, jeśli następuje drętwienie kończyn, źle ułożony kręgosłup zaczyna sprawiać ból, ciało musi się bronić. Jak? Wybudzając się i zmuszając do zmiany pozycji na inną. Problem w tym, że na złym materacu po chwili także ta inna pozycja stanie się niewygodna i cały proces będzie się powtarzał. Cała noc pełna będzie takich mikrowybudzeń, które organizm będzie się starał zrekompensować sobie dodatkowym czasem snu.
Wszelkie inne czynniki zakłócające sen: jasne światło rozpraszające ciemność, hałas otoczenia, temperatura (gdy jest zbyt gorąco lub zbyt zimno), kręcący się lub wstający w nocy partner.

Reasumując: I jak można się przekonać analizując przedstawione wyżej przykłady, bywa, że przyczyny niedospania, jak i rozespania, bywają często podobne.

Inne wpisy:

admin

View all contributions by admin