Uszkodzenie krążka międzykręgowego

Możliwość komentowania Uszkodzenie krążka międzykręgowego została wyłączona 93
Uszkodzenie krążka międzykręgowego
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Uszkodzenie krążka międzykręgowego

 

W przypadku uszkodzenia krążka międzykręgowego zwężenie szpary międzytrzonowej jest różne w zależności nie tyle od przemieszczenia jądra miażdżystego, ile od samych zmian w jego obrębie. Po chirurgicznym usunięciu jądra miażdżys- tego dochodzi z reguły do zwężenia szpary między trzonowej (chociaż istnieją wyjątki). Prawdopodobnie zwężenie rozpoczyna się natychmiast po operacji, po upływie zaś kilku lub kilkunastu tygodni staje się zupełnie wyraźne, aby w ciągu około roku osiągnąć swe apogeum.

Jakkolwiek zwężenie szpary międzytrzonowej jest prawdopodobnie najbardziej wartościowym dowodem uszkodzenia jądra miażdżystego, to nie należy jednak sądzić, że jest to objaw stały.

Ciekawych spostrzeżeń dokonali Frymoyer i wsp., którzy poddali badaniom radiologicznym kręgosłupy lędźwiowe 321 osób obojga płci, w wieku od 18 do 55 lat. W badanej grupie (wybranej losowo z grupy 1221 osób) 32,9% nie cierpiało nigdy na bóle krzyża, 45,9% doznawało bólów średniego stopnia, a 21,2% cierpiało na silne bóle. U wszystkich badanych stwierdzono podobną częstotliwość występowania kręgów przejściowych, guzków Schmorla, objawów tzw. pustki krążka międzykręgowego, zwężenia przestrzeni międzytrzonowej między kręgiem 3 a 4 oraz 5 a 1 krzyżowym, jak też obecność osteofitów.

W przypadku istnienia osteofitów z pociągania czy też zwężenia przestrzeni międzykręgowej L4-L5 (lub jednego i drugiego) badani cierpieli na silne bóle krzyża. Jednocześnie potwierdzenie tego stanowiły objawy obiektywne, jak zaburzenia czuciowe i motoryczne oraz osłabienie siły mięśniowej w obrębie kończyn dolnych.

Bez związku z bólami była wielkość lordozy lędźwiowej, długość wyrostków poprzecznych kręgu L4 oraz ustawienie kręgów L4 i Ls w stosunku do linii między grzebieniowej. Stwierdzono natomiast, że wzmożonej lordozie lędźwiowej towarzyszy zwężenie przestrzeni międzykręgowej oraz klinowaty kształt krążka międzykręgowego L4-L5.

Inne wpisy:

admin

View all contributions by admin