Zęby – niedoceniany problem

Możliwość komentowania Zęby – niedoceniany problem została wyłączona 43
Zęby – niedoceniany problem
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Polska jest krajem wielu paradoksów. Jedne mają swoje korzenie historyczne i są swoistymi atrakcjami turystycznymi, inne dziwią przybyłych cudzoziemców, ale nie mają większego praktycznego znaczenia. Ale są też takie paradoksy, obok których nie należy, a nawet nie wolno przechodzić obojętnie. Należy do nich opieka stomatologiczna w Polsce.

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że Polska w przeliczeniu na liczbę mieszkańców ma najwięcej stomatologów w całej Europie. I nie są to tylko czyste liczby. Polscy dentyści mają znakomitą markę, a miarą ich profesjonalizmu może być ilość cudzoziemców korzystających w naszym kraju z usług przychodni stomatologicznych. Z drugiej strony próchnica i inne choroby zębów są w Polsce bardzo poważnym problemem społecznym, który dotyka nie tylko osoby dorosłe. Większość polskich dzieci, mimo wielu akcji uświadamiających, posiada podstawowe kłopoty z uzębieniem.

Wytłumaczenie tego niepokojącego zjawiska nie jest jednowymiarowe. Z jednej strony społeczeństwo polskie nie ma wyrobionego nawyku regularnego, kontrolnego odwiedzania placówek stomatologicznych. Z drugiej strony już dawno zlikwidowane zostały gabinety dentystyczne w szkołach, co bezpośrednio przełożyło się na stan uzębienia najmłodszych obywateli. Ale powód najważniejszy, to zapewne kwestia odpłatności za zabiegi. Gdy spróbujemy znaleźć adres najbliższej placówki w komputerze wpisując hasło – stomatolog Kraków czy stomatolog Radom lub wymienimy jeszcze inne polskie miasto, to za każdym razem otrzymamy długą listę pasujących lokalizacji.

Problem leży w tym, że tylko nieliczne z nich mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, a i te, które takie kontrakty posiadają mogą w ich ramach wykonywać jedynie najbardziej podstawowe zabiegi dentystyczne, które Fundusz później zrefunduje. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że dopóki ten podstawowy problem nie zostanie pozytywnie rozwiązany, to stan uzębienia Polaków jeszcze przez długi okres czasu może pozostawiać wiele do życzenia.

Inne wpisy:

admin

View all contributions by admin