W początkowym okresie zapalenia kłębków

Możliwość komentowania W początkowym okresie zapalenia kłębków została wyłączona 26
W początkowym okresie zapalenia kłębków
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

W początkowym okresie zapalenia kłębków

 

W początkowym okresie zapalenia kłębków stwierdza się rozszerzenie naczyń kłębka i uszkodzenie ich śródbłonków. Do torebki Bowmana przedostają się krwinki czerwone oraz białko. Po pewnym czasie gromadzący się wysięk oraz złuszczające się i bujające nabłonki torebki powodują ucisk kłębka. Pętle naczyniowe pustoszeją. Kłębek ulega zwyrodnieniu szklistemu, a równocześnie następuje wtórne zwyrodnienie kanalików. Nerka jest obrzękła, niedolcrwiona. W końcu dochodzi do odczynu tkanki łącznej, która rozrasta się, następnie bliznowacieje i uciska ocalały miąższ. Powstaje obraz tzw. pozapalnej marskości nerek. Nerki stają się wówczas małe, twarde, o nierównej powierzchni.

Pod względem klinicznym odróżniamy postać ostrą i przewlekłą zapalenia nerek. W postaci ostrej głównym objawem ze strony nerek jest skąpomocz, zrozumiały ze względu na uszkodzenie kłębków filtrujących mocz pierwotny. W moczu pojawia się krew, białko, wałeczki. Równocześnie dochodzi do niedostatecznego wydalania sodu i związków azotowych. Gromadzące się ciała azotowe doprowadzają do zatrucia (mocznica), a łącznie z zatrzymanym sodem przyczyniają się do charakterystycznego nadciśnienia. Istotną przyczyną nadciśnienia jest zwężenie światła tętniczek przedwłosowatych wskutek zapalnych zmian ich ścian. Obrzęki w zapaleniu nerek są mniej rozległe niż w nerczy- cach przyczyną ich jest hipoproteinemia, zatrzymanie sodu oraz uszkodzenie śródbłonków kapilarów.

W postaci przewlekłej na pierwszy plan wysuwają się objawy krążeniowe. Wzrastające nadciśnienie tętnicze, wywołane długotrwałym skurczem tętniczek i zapalnymi zmianami ich ścian przyczynia się do przerostu, a w końcu często do niewydolności komory lewej. Równocześnie nasilają się obrzęki i przesięki do jam surowiczych. Najgroźniejszym następstwem, kończącym się zwykle zejściem śmiertelnym, jest mocznica.

Inne wpisy:

admin

View all contributions by admin